Organizacja ruchu

Kraków został podzielony na trzy strefy ograniczonego ruchu i dwa obszary zamknięte. Szczegóły tutaj.

I strefa ograniczonego ruchu, obejmująca Stare Miasto i okolice, będzie obowiązywała od 26 lipca do 1 sierpnia. II strefa, obejmująca m.in. Bronowice, będzie obowiązywała od 26 do 31 lipca. III strefa, obejmująca zaś Łagiewniki, Podgórze i Nową Hutę, będzie obowiązywała od 29 do 31 lipca. Będą również dwa obszary zamknięte, gdzie możliwy będzie jedynie wjazd pojazdów rozmaitych służb oraz obsługi technicznej: Błonia (od 26 lipca do 1 sierpnia) i część Łagiewnik (od 26 do 31 lipca).

Strefy ruchu w Krakowie

Poruszanie się samochodem wewnątrz stref przez mieszkańców nie będzie wymagało żadnych identyfikatorów, tzw. wjazdówek. Przejazd między strefami już jednak tak.

Wjazdówki można pobrać albo ze stron: www.krakow.pl (zakładka ŚDM2016) oraz www.zikit.krakow.pl lub w punktach informacyjnych ZIKiT przy pl. Bohaterów Getta, Politechnice Krakowskiej, rondzie Mogilskim oraz w punktach sprzedaży biletów komunikacji miejskiej i siedzibach rad dzielnic.

Najszybszym sposobem poruszania się po Krakowie w czasie ŚDM będzie komunikacja miejska. Można będzie kupić za 15 zł bilet, na postawie którego będzie można od 26 do 31 lipca jeździć wszystkimi tramwajami i autobusami komunikacji miejskiej (także poza granicami miasta).

Do dyspozycji pasażerów będzie znacznie zwiększony tabor. Do przewozów wykorzystamy 250 tramwajów i 580 autobusów. Zwiększona zostanie liczba kursów na poszczególnych liniach. Dla szybszego przemieszczania się między odległymi punktami miasta od 26 do 31 lipca zostaną uruchomione specjalne tramwajowe i autobusowe linie „korytarzowe”, kursujące co kilka minut.

Szybsze poruszanie się autobusów komunikacji miejskiej umożliwią m.in. dodatkowe buspasy na jezdniach.

Mapki tras komunikacyjnych będą dostępne zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej na stronie internetowej krakowskiej komunikacji miejskiej: www.kmkrakow.pl. Na stronie będą dostępne również informacje o rozkładach jazdy oraz bieżących zmianach organizacji ruchu pojazdów komunikacji miejskiej. Przy planowaniu trasy przejazdu pomocna będzie również internetowa wyszukiwarka połączeń: www.krakow.jakdojade.pl

Bieżące informacje dotyczące poruszania się po Krakowie podczas ŚDM można znaleźć na stronach internetowych:

www.krakow.pl, www.zikit.krakow.pl, www.sdminformacjadrogowa.pl, www.kmkrakow.pl

Parkingi dla autokarów

Co do parkingów dla autokarów, niestety dotyczą one tylko małej części zarejestrowanych pielgrzymów, których numery grup (rejestracji krakowskiej a nie neokatechumenalnej) rozpoczynają się od P-1, P-2 itd., do P-30. Prawdopodobnie takie numery grupy mają pielgrzymi, którzy wykupili najdroższy Pakiet, lub są to jedne z pierwszych rejestracji, zrobione dwa lata temu. Jeśli podliczycie sobie ilość dostępnych miejsc na wspomnianych parkingach, to jest ich niewiele – jakieś kilka tysięcy autokarów. Rejestracja neokatechumenalna grup z Polski (w tym wolontariuszy) rozpoczyna się od numeru P-99.

Informator PDF

ORGANIZACJA RUCHU W WYBRANE DNI

STREFY OGRANICZENIA RUCHU

RUCH PIESZY